Žaluje vás WLG Invest, a.s.? Právní pomoc ZDARMA!

Mezi vymahačskými agenturami se stále víc a víc rozmáhá nákup promlčených pohledávek. Prodávají je především nejrůznější pojišťovny, které si je prodejem odepíšou z evidence a nemusí se o ně dál starat. A prodávají je obvykle doslova za pár korun, protože tyto dokumenty jsou pro ně už bezcenné. Pro nového majitele je podobný kauf však doslova a do písmene zlatým dolem! Ten se naopak těší, jak se k němu peníze jen pohrnou a zkouší, co český člověk ještě vydrží.

Jaký je postup?

Paní Jana z Hradce Králové vypráví, jak to bylo v jejím případě. „Nejprve mi domů přišel dopis, ve kterém jsem se dočetla, že dlužím jedné pojišťovně pár stokorun. Původní dluh byl z roku 2001 a částka, kterou jsme tenkrát nezaplatili, byla 600 Kč. Vůbec jsem si na to po těch letech nepamatovala! V dopise mi nějaká firma WLG Invest, a. s. psala, že tento dluh odkoupila. Nic víc tam nebylo. Pár měsíců na to mi přišel od soudu dopis se zeleným pruhem. Poslali mi takzvaný platební rozkaz a nařizovali mi uhradit do 15ti dní nejen oněch 600 Kč, ale také úroky, soudní poplatky a náklady na právní zastoupení. Celkem asi 8.300 Kč.“

Postup při obdržení platebního rozkazu, je-li dluh starší než 3 roky:

  1. Jakmile si přeberete doporučený dopis s platebním či elektronickým platebním rozkazem od soudu, zjistíte v něm stáří pohledávky (tedy kdy vznikl dluh, pro který vás žalují).
  2. Pokud je dluh starší více jak 3 roky /u obchodních smluv 4 roky/, musíte do 15 dní od převzetí dopisu bezpodmínečně jednat! Pokud tuto lhůtu promeškáte, máte smůlu a celý dluh i s úroky a náklady na právní zastoupení musíte uhradit. Jestliže se VČAS začnete aktivně bránit, nemusíte platit ani korunu!
  3. Především v první fázi nikomu nic neplaťte a nejprve se obratem informujte o dalším právním postupu. Bezplatný právně poradenský servis poskytuje i www.poradnaveritele.cz na telefonu: 777 905 815 vždy v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Jakmile totiž uhradíte byť jen samotnou dlužnou částku v řádu pár stokorun, musíte zároveň doplatit i zbytek – tzn. náklady řízení. O tyto peníze se však připravíte zcela zbytečně! Vždyť místo toho si za ně můžete koupit řadu jiných a potřebnějších věcí!
  4. Podáme za vás proti platebnímu rozkazu odpor – rozhodně doporučujeme využít služeb advokáta, který ručí za to, že odpor bude podán včas a správně. 
  5. Nakonec soud na základě tohoto odporu platební rozkaz zruší, a tím jste jednou pro vždy zproštěni povinnosti tento dluh uhradit.

NUTNÉ!

Abychom vás mohli v případu zastoupit musíte nám doporučenou poštou zaslat:

1/ kopie veškerých podkladů od soudu s vyznačeným datem převzetí zásilky - tzn. napsané datum, kdy jste si na poště dopis vyzvedli

2/ originál plné moci a originál smlouvy o právním zastoupení - tyto dokumenty vám zašleme e-mailem - vy je vyplníte, podepíšete a pošlete obratem doporučenou poštou na adresu: Poradna věřitele, Kotevní 4, 150 00 Praha 5

3/ to vše musíte stihnout k nám doručit (tzn. musíme to obdržet) nejpozději do 13 dní od převzetí zásilky na poště (lhůta se počítá včetně svátků a víkendů!)

4/ nestihnete-li tuto lhůtu a překročí-li 15tý den od převzetí dopisu, nelze s vaším případem již nic dělat a budete muset svůj dluh včetně vysokých nákladů řízení zaplatit - lhůta na podání odporu je stanovena zákonem a je nepřekročitelná!

Postižených jsou tisíce!

V současné době už leží několik tisíc podobných žalob u českých soudů a další budou velmi rychle následovat. V průběhu srpna přijali soudy po celé České republice obrovské množství žaloba a řada z nich pochází z takto nakoupených promlčených pohledávek. Už od 1. září se zvyšují soudní poplatky, tím se podobné vymáhání zdražuje, navíc se původně překvapení dlužníci začínají pomalu ale jistě aktivně bránit. A s jejich obranou jim pomáhají právníci, dlužníkům se rozhodně vyplatí.

Dluh nezaniká

Jestli je podobný postup při vymáhání tak starých dluhů legální jsme se zeptali Mgr. Rostislava Kováře. „Na úvod musím podotknout, že ani starý dluh nezaniká. Pokud jste někdy někomu dlužili a nezaplatili, pak dluh stále existuje. Po určité době se však dluh takzvaně promlčí. To znamená, že pokud se podobná pohledávka dostane až k soudu, můžete se účinně bránit a pokud splníte všechny formální náležitosti, spor vyhrajete a nakonec nebudete muset platit nic. Nicméně abych odpověděl na položenou otázku. Ano, podobný postup je v souladu s právními předpisy České republiky.“

Stejně jako to udělala paní Jana, která se včas obrátila na právního zástupce, takže nakonec nemusela platit nic. „Pokud se pořádně rozhlédnete po internetu, zjistíte, že existuje řada možností, někteří právníci vás dokonce v podobných případech zastoupí i zcela zdarma.“ Dodává Kovář.

Nejprve se informujte, teprve pak jednejte!

„Přišel mi podobný dopis se zeleným pruhem, ve kterém stálo, že dlužím mobilnímu operátorovi platbu z roku 2004, pohledávka vloni v létě změnila majitele a přešla na jinou společnost. Ta po mně požaduje doplatit nejen zhruba 2.500 Kč z roku 2004, ale i příslušné úroky a samozřejmě náklady na právní zastoupení ve výši 6.900 Kč. Strašně jsem se vyděsila, a protože jsem vědomě nikdy nikomu nic nedlužila, rychle jsem běžela do banky vše obratem zaplatit. Měla jsem panický strach, že mi exekutor zablokuje účet nebo přijde k nám domů, a protože jsem z malého města, byla by to pro mě veliká ostuda. Vůbec mě nenapadlo, že bych se mohla jakkoliv bránit a příkaz neuhradit. Na to jsem bohužel přišla až pozdě.“ Vypráví paní Lenka z Vysočiny, která svojí zbrklostí přišla zcela zbytečně o spoustu peněz.

Jak se účinně bránit krok za krokem

 „V každém případě vám rozhodně doporučuji přebírat doporučené zásilky, protože účinně se můžete bránit pouze tehdy, pokud jste o svém „závazku“ informováni. Nepřeberete-li si poštu, uplatní se takzvaná fikce doručení a nakonec budete muset uhradit nejen promlčené dluhy, ale i náklady na právní zastoupení a posléze nejspíš i odměnu exekutora.“

Oznámení o postoupení pohledávky

Oznámení o postoupení pohledávky od WLG Invest a.s. se sídlem ve Zlíně a CAV s. r. o. se sídlem v Hradci Králové - jak postupovat?

30.11.2011 14:29
Společnost WLG Invest a. s. se sídlem ve Zlíně a CAV s. r. o. se sídlem v Hradci Králové nyní rozesílají bývalým klientům Kooperativy dopisy tzv. OZNÁMENÍ O POSTOUPENÍ POHLEDÁVKY. Klientům tyto dopisy chodí doporučeně i obyčejně.   O co se jedná? Firma WLG Invest odkoupila od Kooperativy balík pohledávek, většina z nich je zhruba 10 let staré – jedná se obvykle o nedoplatky na pojistném, o kterých lidé dosud neměli ani tušení. Jestliže jste i vy obdrželi tento dopis tzn. OZNÁMENÍ O POSTOUPENÍ POHLEDÁVKY a dluh je starší víc jak 3 roky, pak naši advokáti DŮRAZNĚ doporučují uplatnit tento postup: 1.    Nyní nikomu NIC NEPLATIT  - jedná se o starý dluh, který je promlčený a proti kterému  můžeme velmi účinně bránit, abyste nemuseli platit vůbec nic. avšak za určitých předpokladů. 2.    Počkejte si na elektronický platební rozkaz od soudu - bílá obálka se zeleným pruhem adresovaná do...