Týden - Prachy sem, etika ven! Na čem vymahači vydělávají

18.08.2011 17:06

Zatraceně, jak ty miliony vydělat? Rozjet byznys, schramstnout prachy, pořádně se napakovat… Jeden hledá díru na trhu, druhý díru v zákoně, další někomu udělá rovnou díru do hlavy. Vymahači jsou chytřejší: odhalili díru v našem vzdělání. Nepřispívejte jim zbytečně do kasiček!

Lidé obestření hrůzostrašnými historkami o teroru na nebohém dlužníkovi. Ale také stanice poslední naděje pro bezradné věřitele, z nichž si jejich dlužníci dělají dobrý den. To obojí jsou vymahači. Nově ale také mazané hlavěnky, které líčí pasti a rýžují statisíce z naší neznalosti. Nutí nás platit i to, co podle zákona platit nemusíme! Dvakrát košer to není, ale žádný paragraf tím neporušují. Na vlastní kůži poznala novou strategii vymahačských a inkasních agentur paní Lenka z Vysočiny.

Za blbost se platí. Otázka je, za jakou

Paní Lenka občanským zákoníkem po večerech nelistuje, o študování předpisů se zrovna dvakrát nestará. Ale o své složenky a účty ano. Rodinnému rozpočtu vládne pevnou rukou. I zodpovědný člověk však uklouzne. Před pár lety zapomněla zaplatit mobilnímu operátorovi. "Přišel mi dopis se zeleným pruhem, ve kterém stálo, že dlužím platbu z roku 2004," začíná vyprávět. Pohledávka loni v létě změnila majitele a přešla na společnost Intrum Justitia, s. r. o. A ta po paní Lence požadovala doplatit nejen zhruba 2500 korun z roku 2004, ale i úroky a náklady na právní zastoupení ve výši 6420 korun. "Strašně jsem se vyděsila, a protože jsem vědomě nikdy nikomu nedlužila, rychle jsem běžela do banky vše zaplatit. Měla jsem panický strach, že mi exekutor zablokuje účet nebo přijde k nám domů. Jsem z malého města, byla by to pro mě strašná ostuda," líčí paní Lenka.

Zatím se zdá, že je vše v pořádku, že? Za blbost se zkrátka platí a dluhy se musejí vyrovnávat. A tak si po letech "spravedlnost" v zeleně ocejchované obálce našla i paní Lenku. Člověka napadne, že zaplatit na úrocích téměř třikrát tolik je přinejmenším na pováženou. Jenže tak už to u nás zkrátka chodí. Pes je ale zakopaný jinde.

více na: www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/prachy-sem-etika-ven-na-cem-vymahaci-vydelavaji_208787.html