finexpert.e15.cz - Dejte pozor i na korunové nedoplatky, mohlo by vás to stát tisíce

05.03.2013 16:04

Společnost WLG Invest a. s. v minulosti skoupila desítky tisíc promlčených pohledávek převážně od pojišťovny Kooperativa, které nyní postupně žaluje. Dlužníkům tak chodí výzvy k zaplacení nebo rovnou soudní obsílky. Všichni se však shodují v jednom, po zhruba deseti letech si již nepamatují, jak nedoplatek na pojistném vznikl a přímo od pojišťovny žádnou upomínku nikdy neobdrželi.

Obvyklá částka na nedoplatku byla v řádu stokorun a dluh byl nejčastěji zhruba 10 let starý. V případě, že se postižený řádně a včas nezareaguje, čeká ho bohužel povinnost dluh v řádu několika tisíc zaplatit. V krajním případě až exekuce.

„Již třetím rokem bojuje zhruba 70 tisíc lidí se společností WLG Invest a. s. Vlna žalob zatím nepolevuje, a to ani přesto, že soudní poplatky u bagatelních částek se v posledním roce až ztrojnásobily,“ upozorňuje advokát Rostislav Kovář, advokát z portálu poradnaveritele.cz.

Po prvotním šoku, kdy se lidé zpočátku proti podobným praktikám nedokázali bránit, jsou nyní postižení více informováni a zisky vymahačů už nejspíš nejsou tak tučné. Přesto se jedná o velmi výnosný byznys. Nákup jedné promlčené pohledávky vyjde spekulanty doslova na pár korun, vydělat na ní však mohou hned několik tisíc. Brání se jen nepatrné procento postižených, takže celkově se zisky vymahačů nejspíš šplhají do stamilionů.

Řada klientů si právníkům stěžuje na podvod ze strany této společnosti. Nicméně o podvod se nejedná a vše se děje s posvěcením zákona. „Dluh jako takový reálně vznikl a pokud jej firma soudu řádně doloží, může být vymáhán i soudně. Dluhy v čase nezanikají, jen se takzvaně promlčují, proto je nutné se erudovaně a především včas bránit,“ podotýká Kovář. Základní rada tedy zní pozor na nedoplatky, veškeré účty včas vyřešte, než se za pár let stanou vaší noční můrou.

 

více zde: finexpert.e15.cz/dejte-pozor-i-na-korunove-nedoplatky-mohlo-by-vas-to-stat-tisice