www.novinky.cz - Češi po tisících bankrotují a mnozí věřitelé s nimi

06.10.2011 08:30

Tisíce Čechů, kteří mají nezvladatelné dluhy, už zbankrotovaly a další tisíce jich v těchto měsících žádají soudy o oddlužení. Přitom však přicházejí na buben i mnozí menší věřitelé, například známí či příbuzní dlužníků, kteří ani netuší, že by se měli se svojí pohledávkou přihlásit.

Jen za leden až září letošního roku bylo vyhlášeno přes osm tisíc tzv. osobních bankrotů, což je o téměř čtyři tisíce více než ve stejném období loňského roku. V meziročním srovnání se tak podle Czech Credit Bureau jedná o 93procentní nárůst počtu osobních bankrotů lidí, kteří nepodnikají.

Přitom například jen v září požádalo soudy o oddlužení přes 1400 osob a povoleno bylo u téměř 900 z nich. „V následujících měsících očekáváme pokračující růst počtu insolventních návrhů a žádostí o oddlužení u spotřebitelů,“ uvedla společnost Creditreform.

 

Nejhůře je na tom sever republiky
Osobní bankroty letos nejvíce postihují obyvatele Ústeckého kraje a Moravskoslezského kraje. Nejrychlejší meziroční růst je patrný v Karlovarském kraji.

Osobní bankrot znamená žít pět let z existenčního minima, vše, co vyděláte navíc, je nutné posílat věřitelům, a za to vám může být soudem odpuštěno až 70 procent dluhů. S tím ale zároveň ostrouhá stále více věřitelů, protože buď se musejí smířit s tím, že dostanou jen něco; nebo dokonce vůbec nic, jestliže dlužník pětiletý očistec absolvuje a oni se se svými nároky nepřihlásili. Po uplynutí tzv. osobního bankrotu je totiž dlužník soudně chráněn.

„Mnozí drobní věřitelé ale netuší, že podá-li dlužník návrh na insolvenční řízení, musí se věřitel s pohledávkou přihlásit soudu nejpozději do třiceti dnů ode dne rozhodnutí o úpadku, jinak nejspíš o své peníze přijde,“ řekl Právu právník Rostislav Kovář působící na stránkách Poradnaveritele.cz.

více na: www.novinky.cz/finance/246610-cesi-po-tisicich-bankrotuji-a-mnozi-veritele-s-nimi.html