www.e15.cz - K dlužným alimentům vede rychlejší cesta

01.02.2012 13:20

Pokud nemůžete ze svého bývalého partnera „vydolovat“ alimenty, bude vás jistě zajímat, že cesta k získání dlužných částek na výživném je nyní rychlejší a přímější. „Máte-li v ruce rozsudek se soudem stanoveným výživným, máte napůl vyhráno. Exekuce na plat vašeho expartnera může dosáhnout až do výše 66 % z jeho platu, uvádí Rostislav Kovář z poradenského portálu poradnaveritele.cz.

160 tisíc dětí bez výživného

Zhruba čtyři sta tisíc dětí v České republice je z rozvedených rodin a přibližně 40 % z nich je ze strany expartnera finančně nezaopatřeno. „Jinými slovy zhruba 160 tisíc dětí se díky nezodpovědnosti a neplacení výživného jedním ze svých rodičů potýká s chudobou nebo žije na hranici životního minima. Přitom úhrada soudem stanoveného výživného na dítě má přednost i před jinými závazky dlužníka a srazit mu ze mzdy lze až dvě třetiny platu,“ uvádí Kovář. „Velkou výhodou je, když výživné stanoví soud. V tu chvíli lze podobné případy řešit ve srovnání s jinými kauzami velmi rychle. Samotný rozsudek stanovující výši výživného se v tu chvíli stává exekučním titulem,“ doplňuje.

Jak dlouho to bude trvat?

Doba vymáhání peněz vždy záleží na výši dosavadního dluhu a majetkových poměrech dlužníka.

Exekutor může dlužníkovi obstavit účet, strhnout mu část mzdy nebo provést mobiliární exekuci na majetek v místě bydliště. „V posledně uvedeném případě nezáleží na tom, zda se dlužník zdržuje ve svém trvalém bydlišti či nikoliv. Exekutor má totiž právo navštívit příbytek, ve kterém se dlužník zdržuje fyzicky, přitom nezáleží na tom, kde je hlášen formálně,“ informuje Rostislav Kovář.

Díky současné právní úpravě lze zajistit stálý dohled nad platební morálkou expartnera, který je povinný hradit výživné. V praxi se stává, že dlužník pod dojmem exekuce začne krátkodobě hradit své závazky včas, ale po určité době opět přestane na své děti posílat soudem stanovené výživné. „V takovém případě je možné vymáhat současnou povinnost hradit. To znamená, že dlužník už neposílá alimenty na účet expartnera, ale rovnou na účet exekutora, který je teprve poté předává věřiteli. Pokud dlužník v daném termínu nezaplatí, exekutor na nic nečeká a rovnou může jednat. Takové nařízení je platné až do odvolání věřitelem nebo do skončení vyživovací povinnosti dlužníka,“ dodává Kovář.

 

více zde: https://finexpert.e15.cz/k-dluznym-alimentum-vede-rychlejsi-cesta