www.csob.cz - Pozor na finty s DPH

30.08.2011 10:25

Okamžik, který rozhodne o výši daně z přidané hodnoty, je faktické datum platby. Objednávka v tomto případě není důležitá, pouze zaplacení, potvrdilo Ministerstvo financí. Lze předpokládat, že spotřebitelé budou chtít stejně jako v minulosti ještě na poslední chvíli ušetřit a uhradit stavebním firmám co nejvyšší zálohu.

LETOS JEŠTĚ LEVNĚJI

V případě, že si objednáte a zaplatíte materiál i stavební práce u stavební firmy ještě do konce letošního roku, můžete výrazně ušetřit. To se ovšem netýká těch, kteří staví svépomocí. Při pouhém nákupu materiálu se výše DPH nemění. Bez současného objednání stavebních prací kupující uhradí 20% DHP letos i příští rok.

Před snahou zaplatit firmám dopředu více peněz kvůli úspoře na DPH však důrazně varuje právník Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

"Již v současnosti se velmi často vyskytují spory mezi investory a stavebními firmami. Řešíme případy, kdy si stavební firma převezme finanční zálohu a následně přestane s investorem zcela komunikovat," dodal Kovář.

JEN DOBRÉ SMLOUVY

Základem pro případný soudní spor je vždy dobře sepsaná smlouva o dílo. "Rozhodně nedoporučuji stahovat si nejrůznější vzory smluv, které nekontrolovatelně kolují po internetu, pár ušetřených stokorun vás může přijít v budoucnu pořádně draho," tvrdí Kovář.

I když je vyšší DPH citelným zásahem do rozpočtu, plaťte vždy až po kontrole odvedené práce a zaměřujte se nejen na kvalitu, ale i na množství spotřebovaného materiálu.

autor: , zdroj: FPWEB.IHNED.CZ, datum: 30.8.2011
 

více na: www.csob.cz/cz/sme/infoservis/finance-dane/dane-a-ucetnictvi/Stranky/infodet.aspx?para=8653