spotrebitel.net - Počet exekucí za minulý rok stoupl o tisíce!

13.01.2015 16:14
Předváděcí akce - Šmejdi+++Rady ohledně reklamací zakoupeného zboží najdete na 775 476 080 nebo 775 476 090.+++Probíhají semináře "finanční gramotnost" a "práva spotřebitele". Přihlašte se na tel: 775 476 080.

Počet exekucí za minulý rok stoupl o tisíce!

Ze zveřejněných statistik vyplývá, že celkový počet nařízených exekucí v roce 2014 byl ve srovnání s rokem 2013 vyšší o 102.550 případů. Dle údajů poskytnutých Ministerstvem spravedlnosti ČR došlo vloni k dramatickému nárůstu exekucí, čímž se razantně zvrátil sestupný trend, který jsme mohli pozorovat v letech 2012 a 2013.

Za posledních pět let byla nejhorší situace v roce 2011, kdy bylo nařízeno více jak 959 tisíc exekucí. Od té doby docházelo k jejich meziročnímu poklesu, což odborníci přičítali zásadním změnám, které zaváděli jednotliví ministři spravedlnosti v průběhu uplynulých let.

Zvýšení soudního poplatku

„Jen namátkou lze jmenovat výrazné zvýšení soudního poplatku v závěru roku 2011, který u elektronického platebního rozkazu vzrostl z původních 300 Kč až na současných 800 Kč.“ Vyjmenovává změny v oblasti vymáhání pohledávek Kateřina Procházková, tisková mluvčí portálu poradnaveritele.cz. Ale tím zaváděné změny zdaleka nekončily. Takřka bezprostředně po zvýšení soudního poplatku následovalo razantní okleštění odměn exekutorům i advokátům.

Snížení odměn exekutorům i právníkům

„V březnu 2012 přistoupil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil k dalšímu kroku, a to k výraznému okleštění odměn exekutorům i advokátům. U nižších částek byla exekutorům snížena odměna dokonce až o 70 procent, u vyšších pak o 30 procent. V průměru se hovořilo o snížení zhruba na polovinu. Navíc se zavedla povinnost zasílat dlužníkům předžalobní upomínku.“ Vzpomíná Procházková a dodává, že v neposlední řadě je nutné připomenout i rychlý zásah ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z července 2014, kdy opět výrazně snížila odměny advokátů u drobných pohledávek, a to jak v nalézacím tak i ve vykonávacím řízení.

Přesto počty exekucí rostly
Proč? Nad touto otázkou si láme hlavu řada odborníků, ale málokdo si na ni troufne dát uspokojivou odpověď. Nárůst exekucí v první polovině roku 2014 si Exekutorská komora vysvětlovala tak, že věřitelé v první polovině roku spěchali, aby jim byla ještě přiznána vyšší odměna za právní zastoupení. Logicky pak očekávala pokles počtu nařízených exekucí v průběhu druhé poloviny roku 2014 a stejná očekávání měla i Česká advokátní komora. K tomu však nedošlo. S výjimkou listopadu 2014 nebyl během jednotlivých měsíců žádný dílčí pokles ve srovnání s rokem 2013 zaznamenán.

Máme snad větší chuť se soudit?

Kateřina Procházková se domnívá, že současný vývoj v oblasti exekucí souvisí s celou řadou faktorů. Od stále nízké úrovně finanční a právní gramotnosti běžných občanů, přes pokračující trend v zadlužování, kdy si dlužníci berou větší počet drobnějších půjček, které pak nejsou schopni splácet. „A ve výčtu by rozhodně neměla chybět ani větší odvaha jednotlivých dlužníků se soudit. V praxi sledujeme, že do soudních sporů se pouští nejen firmy, ale i řada drobných soukromých věřitelů, kteří půjčili svým přátelům a známým. V neposlední řadě je vzestup exekucí ovlivněn i obavou z připravované teritoriality exekutorů. Ta v posledním roce dělá věřitelům hodně těžkou hlavu.“ shrnuje Procházková a dodává, že na objektivnější analýzu roku 2014 si budeme muset ještě nejspíš nějaký ten měsíc počkat.

Zdroj: poradnaveritele.cz

více zde: www.spotrebitel.net/domacnost-a-bydleni/3579-poet-exekuci-za-minuly-rok-stoupl-o-tisice