Plánované zdražení soudních poplatků aktivizuje věřitele!

15.09.2010 11:48

 Za dva roky bylo podáno téměř ½ milionu elektronických platebních rozkazů

 

„V souvislosti s plánovaným výrazným zdražením soudních poplatků v roce 2011 nyní zaznamenáváme značný nárůst aktivity jednotlivých věřitelů. Spousta firem i jednotlivců tak chce ještě na poslední chvíli využít stávající nízké soudní poplatky k tomu, aby se pomocí soudů domohli svých peněz. V souvislosti s připravovanou novelou by totiž měla skončit zvýhodněná 2 % sazba u podání elektronického platebního rozkazu.“ Komentuje současnou situaci Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu www.poradnaveritele.cz

Ministerstvo spravedlnosti nyní intenzivně pracuje na novele, která by měla zvýšit stávající soudní poplatky o třetinu až polovinu, a současně chce zrušit dosavadní zvýhodnění elektronického platebního rozkazu. Od tohoto kroku resort ministra Pospíšila očekává, že měl do státní kasy přinést kolem 200 milionů korun.

 

K 1. červenci 2008 spustilo Ministerstvo spravedlnosti další z dílčích projektů elektronizace české justice – od tohoto data je v rámci České republiky možné podávat tzv. elektronický platební rozkaz. „Podnikatelé, právníci i justice si od tohoto kroku slibovali zrychlení a samozřejmě i zásadní zjednodušení agendy spojené s vymáháním dlužných pohledávek. A statistické údaje z Ministerstva spravedlnosti potvrzují, že za uplynulé dva roky bylo elektronickou cestou podáno téměř ½ milionu návrhů* na elektronický platební rozkaz.“ potvrzuje předpokládaný trend Kovář.

Dočasné zvýhodnění skončí

Připravované změny by se měly nejvýrazněji dotknout právě elektronického platebního rozkazu. Výše soudního poplatku doposud činí 2% z žalované částky a u částek nepřevyšujících 15.000 Kč se hradí paušální minimální částka 300 Kč, přičemž elektronický platební rozkaz je možné podat pouze u sporů do 1 milionu korun. To vše by se mělo v roce 2011 změnit.

Podle Ministerstva spravedlnosti by se minimální sazba poplatků měla zvednout na 1.000 Kč, současně s tím by se zvýšila i hranice, do které se tento poplatek hradí, a to z původních 15.000 na 25.000 Kč. Ministerstvo spravedlnosti zároveň uvažuje o zrušení dočasného zvýhodnění při podání elektronického platebního rozkazu, napříště by výše soudního poplatku měla být u všech variant podání shodná. Otázkou zůstává, do jaké výše se tato částka nakonec vyšplhá.

S největší pravděpodobností se bude opět jednat o určité procento z vymáhané částky, v rámci tiskové konference hovořil ministr Pospíšil o příkladech ze zahraničí, kde je obvyklá výše na úrovni 6 procent. Ke zvyšování soudních poplatků dojde v rámci české justice po téměř deseti letech a bude se týkat komplexní škály případů.

Plánované zdražení poplatků aktivuje věřitele

 „V souvislosti s připravovaným zvýšením soudních poplatků jsme v rámci Poradny věřitele zaznamenali řadu dotazů z řad věřitelů. V poslední době je také jasně patrná zvýšená aktivita právních subjektů i jednotlivců, kteří chtějí zahájit soudní spory ještě za současných podmínek.“ uvedl Kovář

Nutnost rychlejší a přímější cesty k naplnění práva se skloňuje v českém právním světě již několik let. A podle dosavadních zkušeností se jedná o krok správným směrem, který vydatně přispívá k boji proti druhotné platební neschopnosti podnikatelských subjektů.

 

***

*Podle informací z Ministerstva spravedlnosti bylo od 1. 7. 2008 do 30. 6. 2010 podáno 486.367 návrhů na elektronický platební rozkaz.