Píše nám Jana Nešporová

24.01.2016 15:29

Dobrý den,

je vidět, že jste se nikdy do tak velkých finančních potíží nedostal, když mluvíte takhle.
„Co by nutilo dlužníky dodržovat podmínky oddlužení, mezi které patří i to, že nesmí přijímat nové závazky, které by nemohli v době jejich splatnosti plnit? Obávám se, že lidé bez finanční gramotnosti, kteří se do podobné životní situace už jednou dostali, by jen využili nový systém k tomu, aby žili na úkor druhých,“ míní Chalupa.

Přála bych Vám, aby jste se do těchto potíží (kdyby jste měl 10 a víc exekucí) někdy dostal a nebyla by z nich cesta ven. Pak by jste mluvil určitě jinak.
Nás to velmi trápí, víte. Nám by ten návrh velmi pomohl a mohla bych začít žít plnohodnotný život.

 

Vzhledem  k tomu, že paní Nešporová na sebe uvedla mail, který se vrací pro nedoručení, odpovídáme jí veřejnou formou jak na našich www stránkách, tak na Facebooku a to:

 

Dobrý den, paní Nešporová,

 

Jestliže Vás situace do které jste se dostala trápí a chcete jí řešit, pak k tomu určitě máte možnost i příležitost i nyní za současného legislativního stavu. Pokud chcete, zkusíme Vám pomoci a připravit vše potřebné pro oddlužení. Tady ovšem byla řeč o lidech, kteří si bezhlavě půjčují a žijí na cizí úkor i když ví, že ty peníze nikdy nesplatí. Do této sorty lidí Vy určitě nepatříte.

 

Uvedeme příklad a věřím, že se určitě se shodneme. Představte si, že chodíte do práce, máte všechny své finanční záležitosti v naprostém pořádku a našetříte si po několika letech například 50 tisíc na vysněnou dovolenou u moře, na kterou se tři roky těšíte a slibujete ji sobě, partnerovi a především svým dětem. Pak za Vámi přijde kamarádka nebo někdo z rodiny, komu bezmezně věříte a poprosí Vás o půjčku – jen na měsíc. Vy víte, že peníze na dovolenou budete potřebovat až za čtvrt roku a tak si řeknete, že přeci nenecháte její děti hladovět, kamarádku plakat a půjčíte.

Mezi tím se však stane to, že Vašeho dlužníka zcela automaticky oddluží. On nemá nic, vy nemáte nic, sen o dovolené u moře se rozplývá, díky kamarádce nemáte žádnou finanční rezervu – rozbila se Vám do toho všeho uprostřed léta zrovna lednička? Smůla…peníze na novou jsou u kamarádky, té co je už vlastně nemusí vracet. To co jste si poctivě vydělala a naspořila je pryč a vy jste si za ty peníze nakoupila ani rohlík, natož třeba novou kabelku, nebo ledničku či onu dovolenou, děti jsou zklamané, partner naštvaný – přesto by to bylo podle zákona v naprostém pořádku. Kamarádce byste svými penězi pomohla, ona by po oddlužení žila plnohodnotný život a odstěhovala se na druhý konec republiky, aby Vám peníze nemusela vracet – což by ze zákona prostě nemusela, jen kvůli svému čistému svědomí vůči Vám. A co Vy víte - nakonec by se třeba dobře vdala, peněz by měla dost, ale půjčku by stejně nevrátila. Nic by jí k tomu totiž nedonutilo….ani soud, ani cokoliv dalšího. A Vás by určitě velmi těšilo vědomí, že jste jí k němu svými 50 tisíci pomohla, protože ona by dle nové legislativy nemusela vrátit ani korunu. A navíc byste vše nejspíš ještě považovala za naprosto spravedlivé vůči ní i vůči Vaší rodině, vztahy s ní by byly i nadále korektní, pokaždé byste jí ráda viděla, pohostila, nechala u sebe samozřejmě úplně zadarmo přespat a případně půjčila další peníze, kdyby potřebovala... A vaše děti, které se těšili na dovolenou? Jste si jistá, že by to vnímali stejně?

 

Takovéto případy my denně řešíme v naší Poradně. Věřitelé z řad normálních lidí nejsou žádní boháči, jsou to úplně obyčejní lidé, kteří svěří své leckdy i celoživotní  a těžce našetřené úspory kamarádům a příbuzným, kteří je už nikdy nevrátili. Odplatou jim pak je, že přijdou o kamarády i o své těžce naspořené peníze, které mohli utratit daleko lepším způsobem, než je v podstatě dát někomu, kdo si je nevydělal, nevstával kvůli tomu denně ráno v pět hodin a večer pak nepadal únavou do postele. A především těmto lidem pak tímto zákonem pak vezmete jedinou naději na to, že aspoň část se svých vydělaných peněz kdy uvidí zase zpět ve své kapse. Banky, instituce a další? Ty prostě zdraží a zahojí se jinde, těm to tak neublíží – ale největší podíl půjček je právě mezi běžnými lidmi vzájemně mezi sebou a právě těm by podobný zákon ublížil nejvíce. Opravdu si myslíte, že když chceme chránit jejich zájmy a jejich poctivě vydělané peníze tak jsme ti špatní?