personalista.cz - Zisk vymahačů se může blížit k půl miliardě

05.03.2013 16:26

„Již třetím rokem bojuje zhruba 70 tisíc lidí se společností WLG Invest a. s. Vlna žalob zatím nepolevuje, a to ani přesto, že soudní poplatky u bagatelních částek se v posledním roce až ztrojnásobily.“ Upozorňuje na nekonečný příběh s vymáháním promlčených pohledávek Mgr. Rostislav Kovář, advokát spolupracující z bezplatným poradenským portálem poradnaveritele.cz

První poškození se mu v Poradně hlásili již v létě 2010 a od té doby jich neustále přibývá! Nejspíš i proto, že v kauze WLG Invest nabízí dlužníkům, že zajistí právní zastoupení zdarma. Společnost WLG Invest a. s. tenkrát skoupila desítky tisíc promlčených pohledávek převážně od pojišťovny Kooperativa, které nyní postupně žaluje. Dlužníkům tak chodí výzvy k zaplacení nebo rovnou soudní obsílky. Všichni zoufalí volající se však shodují v jednom, po zhruba deseti letech si již nepamatují, jak nedoplatek na pojistném vznikl a přímo od pojišťovny žádnou upomínku nikdy neobdrželi.

Exekuce pro pár stovek

Obvyklá částka na nedoplatku bývá v řádu stokorun a dluh bývá nejčastěji zhruba 10 let starý. „V tomto případě je možné se u soudu úspěšně bránit, nicméně je nutné začít ihned po převzetí platebního rozkazu od soudu. Vzhledem k případům, kdy se mnozí lidé neúspěšně bránili sami, doporučuji rozhodně se obrátit na právníka.“ Radí Kovář. V případě, že se postižený řádně a včas nezareaguje, čeká ho bohužel povinnost dluh v řádu několika tisíc zaplatit. V krajním případě až exekuce.

Zisk? Stamiliony!

Po prvotním šoku, kdy se lidé zpočátku proti podobným praktikám nedokázali bránit, jsou nyní postižení více informováni a zisky vymahačů už nejspíš nejsou tak tučné. Přesto se jedná o velmi výnosný byznys. Nákup jedné promlčené pohledávky vyjde spekulanty doslova na pár korun, vydělat na ní však mohou hned několik tisíc. Brání se jen nepatrné procento postižených, takže celkově se zisky vymahačů nejspíš šplhají do stamilionů!

Vše podle zákona

Řada klientů si v telefonátech právníkům stěžuje na podvod ze strany této společnosti. Nicméně o podvod se nejedná a vše se děje s posvěcením zákona. „Dluh jako takový reálně vznikl a pokud jej firma soudu řádně doloží, může být vymáhán i soudně. Dluhy v čase nezanikají, jen se takzvaně promlčují, proto je nutné se erudovaně a především včas bránit.“ Podotýká k obecně rozšířenému omylu Kovář.