mesec.cz - Nedlužíte? Přesto se můžete o své auto přetahovat s exekutorem

28.01.2015 14:08

I přes to, že nikomu nedlužíte žádné peníze, může se stál, že vám bude chtít exekutor zabavit vaše auto. Může se to stát v případě, že koupíte vůz od dlužníka, který vám auto prodal ve chvíli, kdy je na něj vedena exekuce. V této době má přitom dlužník zakázáno nakládat se svým majetkem, tedy i prodávat svůj vůz. Exekutor vás tedy může kontaktovat s tím, že auto zabaví. 

Nový majitel tak najednou nemá ani peníze, ani automobil. Jedinou jeho možností je obrátit se na původního vlastníka vozu, aby mu peníze z titulu bezdůvodného obohacení neprodleně vrátil, uvedla Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu poradnaveritele.cz s tím, že v praxi se běžně setkává se situací, že původní majitel peníze nevrátí, protože je předlužený a peníze z prodeje už dávno utratil. Pak tedy nezbývá nic jiného, než se s ním soudit. 

Podobný případ se podle Procházkové stal panu Petrovi ze středních Čech, který si za 350 tisíc koupil od známého auto americké značky. Těšil se z něho ale jen tři měsíce, když se ozval exekutor a chtěl po něm automobil vrátit.

Nejdřív jsem vůbec nechápal, jak po mně exekutor může chtít auto, když nikomu nic nedlužím. Teprve u právníka jsem zjistil, že jsem se vlastně stal obětí podvodu svého známého. Díky němu teď musím auto, za které jsem dal 350 tisíc, bez náhrady předat exekutorovi. Jak jsem posléze zjistil, tak kupní smlouva na věc, která je zařazena do exekuce, je neplatná, posteskl si podvedený, který musí peníze vymáhat soudně po známém, proti kterému je ale vedeno 12 exekucí na více než 3 mil. Kč. 

Podle exekutorů se počet podobných případů rok od roku zvyšuje. Auta, která jsou součástí exekuce, se dlužníci snaží prodat v autobazarech, na inzerát nebo přes známé. Obvykle nastaví cenu nízko, takže se auto prodá rychle. 

Než se rozhodnete koupit ojeté auto, pečlivě prověřte nejen to, zda není kradené, ale rozhodně nahlédněte i do Centrální evidence exekucí. Jakmile se dlužník dostane do hledáčku exekutora, dostane se jeho jméno i do této evidence, radí Kateřina Procházková a zároveň upozorňuje, že ani tato evidence  není stoprocentní, protože zde nejsou uvedeny soudní výkony ani daňové exekuce.

více zde: www.mesec.cz/aktuality/nedluzite-presto-se-muzete-o-sve-auto-pretahovat-s-exekutorem/