lidovky.cz - Věřitelé by měli platit zálohy na exekuce. Musí nést riziko, plánuje Pelikán

08.03.2016 15:24
PRAHA Ministerstvo spravedlnosti uvažuje o zavedení záloh na náklady exekucí, které by platili věřitelé, a o zpoplatnění exekučních návrhů. Věřitel tím podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ponese riziko, že dlužník nebude schopný platit.

Předlohu by mělo ministerstvo poslat do připomínkového řízení do léta, uvedl Pelikán v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize.

„Několik tisíc let platilo, že tohle je riziko věřitele, že věřitel si má vybrat svého dlužníka a prostě nemá půjčit peníze člověku, u kterého má obavy, že mu je nezaplatí,“ řekl Pelikán. Současný systém označil za neefektivní kvůli tomu, že lidé, za něž se exekucí dluh uhradí, zprostředkovaně platí náklady i za dlužníky, na nichž se nic nevymůže.

Novinka podle Pelikána umožní snížit náklady exekuce, když náklady v současnosti nese jen asi pětina dlužníků, na nichž se dluh vymůže. „Pokud náklady exekuce někdo ponese, máme prostor snížit cenu exekuce na třetinu, na pětinu,“ soudí ministr.

Pomoc lidem v dluhové pasti

Předloha by mohla pomoci i lidem, kteří jsou v takzvané dluhové pasti. Pelikán sice zdůraznil, že nechystá hromadné odpuštění dluhů, chce ale dát soudům možnost, aby od nich některé lidi osvobodili. Mohly by tak rozhodnout v případě, že dlužník bude po sedm let poctivě splácet. Podmínky by ale byly podle ministra poměrně přísné.

Zákonodárci v tomto volebním období už exekuce v několika novelách upravovali. Šlo například o vyšší ochranu majetku nezadluženého z manželů, rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které exekutor nesmí dlužníkům doma zabavit a omezení úhrad nuceným prodejem realit.

Stanovil se taky postup exekuce tak, že prodej nemovitosti má být až na posledním místě. Ze všech exekucí se navíc musí pořizovat obrazové záznamy. Snížily se taky advokátní odměny při vymáhání menších opakujících se pohledávek.

ČTK

Zdroj: https://www.lidovky.cz/veritele-by-meli-platit-zalohy-na-exekuce-musi-nest-riziko-planuje-pelikan-1un-/zpravy-domov.aspx?c=A160228_162945_ln_domov_ELE