dobrezpravy.eu - Nečekaný obrat. Počet exekucí loni stoupl o 100 tisíc

12.01.2015 16:22

Praha – Počet exekucí loni po dvouletém poklesu opět výrazně vzrostl. Trend, na který upozornil online deník Aktuálně.cz už v říjnu, nyní potvrdila oficiální statistika ministerstva spravedlnosti za celý rok 2014: Loni bylo v Česku zahájeno 878 609 exekucí, což je o více jak 102 tisíc exekucí více než v roce 2013.

Dosud rekordní z pohledu počtu nařízených exekucí je rok 2011 s počtem 959 tisíc. V následujících letech pak jejich počet klesl na 883 tisíc (v roce 2012) a na 776 tisíc (v roce 2013).

A podle mnoha odborníků byl rok 2011 stropem, který se už nebude opakovat. Ústavní soud totiž postupně vydal několik nálezů omezujících „byznys s dluhy“, tedy snížil možné náklady na advokáty spojené s vymáháním dluhů. V březnu 2012 ministerstvo spravedlnosti také omezilo náhrady těchto nákladů ve svých vyhláškách.

Rok 2014 tedy změnil sestupný trend. „Odpovídá to tomu, co říkáme dlouhodobě, že ze dvou let není možné předpovídat trend,“ říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který na růst počtu exekucí upozornil už loni.

Exekutoři: Jde jen o výkyv

Nárůst počtu exekucí v roce 2014 je podle Exekutorské komory jednoznačně způsoben novelou vyhlášky advokátních tarifů, jíž ministerstvo spravedlnosti od července dále výrazně omezilo náhrady nákladů u žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun. Věřitelé podle mluvčí komory Petry Báčové v první půlce roku spěchali, aby si „sáhli“ ještě na vyšší odměny, a žalovali podle ní i několik let staré pohledávky.

 

Tento faktor může mít negativní vliv na loňské statistiky, klesající trend se po odeznění této vlny ale podle Báčové vrátí. „Očekáváme, že pokles počtu exekucí bude pokračovat. Sestupný trend je setrvalý,“ říká.

Pohled do statistik za celý rok jí možná dává za pravdu. V posledním čtvrtletí se už situace srovnala s předchozím rokem, přičemž listopad byl jediný měsíc v roce, kdy došlo k meziročnímu poklesu zahájených exekucí, a sice o 11 procent (v říjnu to bylo +6 % a v prosinci +7 %).

Bojí se věřitelé teritoriality?

Ministerstvo spravedlnosti zatím vliv „své“ vyhlášky na počet zahájených exekucí vyčíslit nedokáže. „Nemáme k dispozici bližší údaje o struktuře exekucí, zejména potom ve vztahu k takzvaným formulářovým žalobám, na něž byla úprava advokátního tarifu zacílena,“ říká mluvčí ministerstva Jiří Hovorka. Další novelizaci advokátského tarifu v tomto roce ministerstvo nechystá.

„Faktory, které budou hrát nepochybně důležitou roli a které je potřeba brát při interpretaci opětovného nárůstu počtu exekucí v potaz, jsou podle názoru ministerstva spíše charakteru socioekonomického než legislativního,“ dodává Hovorka.

Také Daniel Hůle je ve vykládání dat roku 2014 opatrnější, jasné důvody pro vysoký nárůst nevidí. „Doufám, že za nějaký blízký čas počet exekucí opravdu klesne díky nižším nákladům na právní zastoupení,“ říká Hůle.

Kateřina Procházková ze serveru PoradnaVeritele.cz se domnívá, že k nárůstu počtu exekucí v roce 2014 došlo i kvůli změnám, které politici zvažují v exekutorském podnikání. „Vzestup exekucí je ovlivněn i obavou z připravované teritoriality exekutorů. Ta v posledním roce dělá věřitelům hodně těžkou hlavu,“ říká Procházková. Dodává však, že na objektivnější analýzu roku 2014 si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Ekonomika – Aktuálně.cz

 

zdroj: www.dobrezpravy.eu/necekany-obrat-pocet-exekuci-loni-stoupl-o-100-tisic.html