denik.cz - Dětské hračky v exekuci. Už to nebude možné

31.01.2015 15:09

Praha – Dětské hračky, školní pomůcky nebo i starší lednička by mohly být věci, na které by nesměli exekutoři sáhnout. Poslanci totiž navrhují, aby byl rozšířen seznam předmětů, na něž by se nesměla vztahovat exekuce. Exekutoři by zároveň nesměli zabavovat věci, jejichž hodnota by byla nižší než tisíc korun. „Pro dluhy do 50 tisíc korun by měly být voleny jiné formy exekucí, aby takový dlužník třeba nepřišel o byt," přiblížil další z návrhů poslanec Jeroným Tejc (ČSSD).

Právě uvedení tohoto návrhu do praxe exekutoři považují za problematické. Soud nebo soudní exekutor totiž předem neznají další věřitele dlužníka ani výši jeho ostatních závazků. Dlužná částka se tak nakonec může ukázat vyšší než 50 tisíc korun, jenomže o tom se soud dozví až po vydání dražební vyhlášky, na jejímž základě se do dražby přihlašují další věřitelé. „Musíme si také uvědomit, že odměna soudního exekutora z dražby nemovitosti se počítá z částky, která je převedena věřiteli. I kdyby hypoteticky někoho napadlo dražit pro dluh tisíc korun, pochybuji, že by se namáhal. Získal by totiž pouze minimální odměnu, naopak by musel vynaložit mnohaměsíční úsilí a zaplatit kvalifikované zaměstnance," vysvětlil člen prezidia Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Zadlužení roste

Ve sněmovně v současné době leží šest poslaneckých a jeden vládní návrh, jak v exekucích dále postupovat. Podle Tejce by do exekucí nespadalo ani penzijní pojištění.

I když jsou Češi v porovnání se Slováky, Poláky nebo Rumuny nejméně zadlužení, pohledávky u českých domácností stále rostou. Česká bankovní asociace uvedla, že jejich zadlužení u bank loni dosáhlo 1310 miliard korun, což je o dvě procenta více než o rok dříve. Průzkum společnosti Kruk pak ukázal, že do dluhů se v Česku dostalo 22 procent obyvatel. „Pokud dojde ke zvýšení výdajů či nečekaným platbám, v rozpočtu vznikne kvůli nedostatku rezerv díra. Následné opoždění pravidelných plateb nebo úplná neschopnost splácet může snadno vést k finančním potížím až dluhové pasti," doplnila Veronika Kuřinová ze společnosti Kruk.

Nepříliš povzbudivá data 
v minulých dnech předložila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle jejích údajů vzrostl počet exekucí uvalených na důchody od začátku krize v roce 2008 z necelých 41 tisíc na loňských 75 tisíc. „Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ ne pouze jeden, ale dva, nebo dokonce několik exekučních příkazů," upřesnila mluvčí správy Jana Buráňová. Zároveň uvedla, že lidé, kteří nejsou schopni své dluhy uhradit, mohou požádat 
o osobní bankrot.

Pozor na podvody

V tomto ohledu jsou ale čísla pozitivnější, protože už loni začal počet osobních bankrotů klesat a odborníci očekávají, že tento trend bude pokračovat 
i letos. „Jedním z důvodů poklesu osobních bankrotů 
v Česku může být to, že velké množství lidí, kteří se dostali do úpadkové situace, ji už právě prostřednictvím oddlužení řeší. Zároveň lze říci, že byť mírně, tak se životní situace rodin v České republice po ekonomické stránce lepší," vysvětlil Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.

Přerovský exekutor Tomáš Vrána si navíc všiml, že se zvýšil počet dlužníků, kteří projevují snahu se dohodnout na řešení svých závazků. „Jsme z loňské bilance velice překvapeni, protože nárůst dlužníků, kteří mají zájem řešit své závazky, se oproti roku 2013 zvýšil poměrně výrazně," upřesnil Vrána, podle něhož je dohoda splátkového kalendáře rozhodně šetrnější než nucená dražba nemovitosti nebo movitého majetku.

Všichni takový přístup ale nemají. Exekutoři rovněž upozorňují, že narůstá počet podvodníků, kteří se například snaží prodat auto, na které je uvalena exekuce. „Nový majitel tak najednou nemá ani peníze, ani automobil. Jedinou možností je obrátit se na původního vlastníka vozu, aby mu peníze z titulu bezdůvodného obohacení neprodleně vrátil," doporučila mluvčí poradenského portálu poradnaveritele.cz Kateřina Procházková.

Podobně naletěl třeba pan Petr ze středních Čech, který za 350 tisíc korun koupil vůz americké značky. Po třech měsících mu ho ale exekutor zabavil. Původní majitel čelil dvanácti exekucím za více než tři miliony korun, takže není jisté, zda se pan Petr vrácení peněz vůbec dočká.

Pod větším dohledem ale budou i samotní exekutoři. Ministerstvo spravedlnosti uvolnilo peníze na posílení počtu zaměstnanců, kteří na exekutory budou dohlížet. „Jsou tam naplánované prostředky na to, aby si mohl každý okresní soud najmout jednoho zaměstnance navíc na kontrolu těchto věcí," řekl ČTK náměstek ministryně Robert Pelikán.

Autor: Vilém Janouš

více zde: www.denik.cz/z_domova/detske-hracky-v-exekuci-uz-to-nebude-mozne-20150130.html