Otázky a odpovědi

Dobrý den, Z roku 2005 a 2006 mám pohledávky u OSVČ za odebraný materiál. V té době byly pohledávky řešeny přes vymahačskou firmu a po jejím neúspěchu podáním trestního oznámení na policii ( odloženo z důvodu neprokázání dle par.250 ). Dlužník vůbec nekomunikuje. Mám ještě šanci dostat své peníze zpět?
Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den, pokud jste pohledávky do dnešního dne neuplatnil u soudu a vymáhal je přes vymahačskou firmu, jsou tyto pohledávky zřejmě promlčené. Peníze dostanete už zpět pouze za předpokladu, že dlužník bude plnit dobrovolně.

Abyste úplně přesně zjistil okamžik promlčení, podívejte se, kdy se jednotlivá pohledávka stala splatnou a přičtěte k tomu 4 roky a budete mít datum, kdy se pohledávka promlčela.

Jisté řešení by bylo kdyby vám dlužník podepsal u znání závazku čímž ošetříte promlčení a můžete žalovat. Bohužel jste zvolil ty nejhorší možné způsoby vymáhání, a to přes vymahačskou firmu. Základem vždy je uplatnit svůj nárok u soudu žalobou na zaplacení.

Poradna věřitele

Dobrý den, při kontrole účetnictví ze strany úřadu se zjistilo, že účetní dělala svoji práci jen naoko a bylo nutné uplynulé dva roky přepracovat. S účetní jsem ukončil pracovní poměr dohodou. Na přepracování špatně vedeného účetnictví jsem sjednal externí firmu, která za práci vyfakturovala sjednanou odměnu. Jelikož jsem za tuto práci již jednou zaplatil zaměstnanci, považuji tuto fakturaci za vzniklou škodu. Jedná se zřejmě o škodu za zaměstnancem. Jak ji vymáhat, když osoba již v naší firmě nepracuje?

Dobrý den, dle § 250 odst. 1 ZP platí, že zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Ve vašem případě asi půjde o nedbalost a proto můžete po bývalém zaměstnanci požadovat částku max. do výše rovnající se 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinností, kterým škodu způsobil.  A jak postupovat? Jednoduše. Svůj nárok uplatněte u soudu žalobou. Skutečnost, že zaměstnanec už u vás nepracuje je irelevantní. Doporučuji nárok uplatnit prostřednictvím advokáta, neboť věc nebude jednoduchá.

Poradna věřitele

Vážení, každá rada drahá - jsem blbá jak jsem nalítla.(a to několik kolegů v práci) Půjčili jsme kolegyni (se kterou nebyly nikdy žádné problémy) docela velkou částku peněz s tím, že ona je potřebovala pro nastávajícího zetě.
Jemu prý se zabili rodiče, takže se přihlásil o dědictví a vše začalo. Takže jsme peníze předávali jí, ona pak své dceři a dcera svému chlapci Tomášovi- kdy se platili různé kolky, soudy, převody, změny právníků atd. kvůli dědictví, které se mělo pohybovat s několika nulami na konci. Všichni, kdo jsme půjčili jsme měli mít dost, proto jsme asi i půjčovali. A teď je všemu asi konec, vše se vyšetřuje, on u prvního výslechu to vzal na sebe, že všechny peníze utrácel, ale jasně byl někým vydírán. Takže jsme si i na některé částky pro ní půjčili z kreditních karet, které není možno splácet. Teď vše řeší policie, protože oni téměř po 4 letech už se odmítli nechat vydírat a vše dali na policii. Ještě to není uzavřené, dále to té paní řeší jedna právnička v Praze s tím, že bude muset na sebe vyhlásit insolvenci, neboť taky nemá na splátky.Můj dotaz je: zda je možné , aby pak tou insolvencí - soudem bylo rozhodnuto,že se zastaví půjčky třeba mě a ostatním, které jsem jí půjčila z karet a vzala jsem si pro ni půjčky u Home Credit, City, GE Money, Unicredit Bank, Exxox, Spořitelna a ona to bude muset pak doplatit, nebo si to musím zaplatit sama a žádná omluva není??. Jak je prosím přistupováno k tomu , komu se musí nejdříve platit - dlužníkům, bankám atd..Ona asi bude mít vypočítáno životní minimum a pak celý plat půjde na uspokojení věřitelů..Děkuji předem za radu..S pozdravyJarka H.

Dobrý den, bohužel Vás asi nepotěším, ale skutečnost, že u vaší dlužnice bude rozhodnuto o úpadku (ať už ve formě konkursu nebo oddlužení) neznamená, že se vůči vám zastaví veškeré vaše půjčky. Ty budete muset bohužel zaplatit.

Rozhodnutí o úpadku však má pro vás ten význam, že vám začíná běžet 30 denní lhůta pro podání přihlášky. Pokud přihlášku nepodáte v této lhůtě nebude k vaší pohledávce přihlíženo a vy nedostanete nic. Insolvenční řízení můžete sledovat v insolvenčním rejstříku, který se nachází na www.justice.cz.

Poradna věřitele


<< 28 | 29 | 30 | 31 | 32 >>

Příběhy z Poradny

Můj přítel mě využil k zaplacení půjčky na auto za 150.000 Kč

13.11.2013 21:07
Byla mladá a zamilovaná, on příjemný společník, se kterým se tak dobře chodilo na zábavu. Netrvalo dlouho a společně si pronajali byt, vybavili se několika nezbytnostmi a ona si ani nevšimla, že téměř nikdy za společné nákupy neplatí on. Je přeci...

Příběhy z advokátní praxe

13.11.2013 21:05
Dnes a denně nás média informují o případech lidí, kteří přišli o své majetky díky dluhům.  Málokdy se v nich však dozvíte příběhy lidí, kteří nikomu nic nedluží, jen poctivě pracují a díky tomu i dostatečně vydělávají, peníze si však...

Luxusní dovolená za moje peníze? Řekla jsem si - UŽ NE!

13.11.2011 21:10
Začala jsem nepravidelně pracovat na živnostenský list pro jednoho podnikatele a vše probíhalo tak, jak mělo. Odvedla jsem svojí práci a on mi zaplatil. Posléze se platby začaly zpožďovat a prodlevy mezi nimi byly čím dál delší, takže se faktury u...

Byl sám sobě právníkem za 350.000 Kč!

13.11.2011 21:09
Není to tak dávno, co naši Poradnu věřitele navštívil jeden nešťastný věřitel a žádal po nás radu, jak by mohl vymoci svůj dluh. Jeho příběh se tak podobal těm ostatním, že poněkud zapadl v zapomnění a vynořil se znovu až nyní před Vánoci, kdy v...

Splácím bydlení za svého „kamaráda“ a sám žiju v podnájmu - příběh Jiřího

13.11.2010 21:14
„Věřitelem jsem se stal velmi rychle a nečekaně, stačilo podepsat ručení na kamarádovu půjčku ve výši 1,2 milionu. V tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že tento dluh nakonec zaplatím já. Po prvních šesti splátkách se kamarádovi nechtělo dál hradit...