Právní rádce - Od července platí snížený advokátní tarif u malých pohledávek

18.07.2014 16:28

18.7.2014, Právní rádce, str. 51

Mimosmluvní sazby za zastupování u drobných finančních sporů podstatně klesnou. Ministryně spravedlnosti Helena Válková podepsala novelu vyhlášky o advokátním tarifu, která vešla v účinnost od začátku července.
„Úprava advokátního tarifu má za cíl dosáhnout snížení částky, kterou je povinna nahradit úspěšné straně neúspěšná strana občanského soudního řízení. Takovéto omezení výše náhrady odměny advokáta jsme prosadili v reakci na současnou situaci, kdy zejména v případě soudních řízení o nízké částky dochází k jevu, kterým se již vícekrát zabýval i Ústavní soud. Tímto jevem je postupování pohledávek a jejich vymáhání nikoli pro pohledávku samotnou, ale pro částku přiznávanou jako náhradu nákladů řízení,“ komentovala krok Válková.
Nově by tak mělo platit, že náhrada odměny advokáta bude činit za úkony právní služby předcházející návrhu na zahájení řízení včetně tohoto návrhu u částek: ? do 10 000 Kč = 200 Kč / úkon ? do 30 000 Kč = 300 Kč / úkon ? do 50 000 Kč = 500 Kč / úkon
Tyto ceny budou platit pouze pro neúspěšného žalovaného, v případě neúspěchu žalobce bude platit standardní sazba. Výše náhrady advokátní odměny také nebude moci být vyšší než samotná částka.
Proti skokovému snížení odměn se ohradila Česká advokátní komora. Její předseda Martin Vychopeň v písemném stanovisku tvrdí, že lepší cestou by bylo dát soudům větší možnost uvážení při stanovení úhrady nákladů. Takto stanovený tarif podle něj krátí věřitele.
„Tato otázka by měla zůstat na rozhodovací činnosti soudů, přičemž nic nebrání tomu, aby byla do občanského soudního řádu zavedena taková pravidla, která umožní snížení odměny advokáta v rámci rozhodování o nákladech řízení tak, aby to odpovídalo judikatuře Ústavního soudu,“ napsal Vychopeň.

 

více zde: www.cak.cz/scripts/detail.php?id=13219