byznys.ihned.cz - Zahájených exekucí v Česku výrazně ubylo. Loni jich bylo o desetinu více

31.07.2015 11:47
  • Počet exekucí začal po loňském výrazném růstu opět klesat.
  • Rekordní počet exekucí nastal v roce 2011. Takový nárůst by se ale kvůli nálezům Ústavního soudu neměl opakovat.
  • Odborníci se přou, jestli za menším počtem exekucí stojí změna způsobu odměňování právníků.

Nově započatých exekucí v Česku letos výrazně ubylo. V prvním pololetí zahájily soudy 403 776 exekucí, což je o 46 684 (10,4 procenta) méně než ve stejném období předchozího roku.

 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Exekuce se tak vrátily k meziročnímu poklesu z let 2012 a 2013, kdy jejich počet začal klesat z předchozích rekordních hodnot. V roce 2014 naopak počet nově zahájených exekucí výrazně stoupl. Loni bylo v Česku zahájeno 878 609 exekucí, což bylo o více než 102 tisíc exekucí více než v roce 2013. Počet exekucí přitom masivně rostl zejména v prvním pololetí loňského roku - téměř o 80 tisíc.

Dosud rekordní z pohledu počtu nařízených exekucí je rok 2011 s počtem 959 tisíc. V následujících letech pak jejich počet klesl na 883 tisíc (v roce 2012) a na 776 tisíc (v roce 2013).

Podle mnoha odborníků byl rok 2011 stropem, který se už nebude opakovat. Ústavní soud totiž postupně vydal několik nálezů omezujících "byznys s dluhy", tedy snížil možné náklady na advokáty spojené s vymáháním dluhů. V březnu 2012 také ministerstvo spravedlnosti omezilo náhrady těchto nákladů ve svých vyhláškách.

Věřitelé spěchali

Rok 2014 tedy možná změnil sestupný trend jen dočasně, což by potvrdilo odhady Exekutorské komory ČR z loňského roku. Nárůst počtu exekucí byl loni podle komory způsoben novelou vyhlášky advokátních tarifů, jíž ministerstvo spravedlnosti od července 2014 dále omezilo náhrady nákladů u žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun.

Věřitelé podle komory v první půlce roku 2014 spěchali, aby si "sáhli" ještě na vyšší odměny, a žalovali i několik let staré pohledávky. Klesající trend se po odeznění této vlny měl podle Exekutorské komory vrátit, což se v první půlce roku 2015 potvrdilo.

 
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti, poradnaveritele.cz

"Věřitel žalující nižší pohledávku může sice dlužnou částku vymoct, ale vymožené peníze mu často u částek do 10 tisíc stačí tak akorát na pokrytí odměny právníka. Z toho důvodu začala v posledním roce spousta lidí od vymáhání soudní cestou upouštět," sděluje svůj pohled na novou situaci Kateřina Procházková z poradenského portálu poradnaveritele.cz.

Počet zahájených exekucí v první polovině letošního roku přesto o více než 30 tisíc překračuje počet nových exekucí z roku 2013. Zde tedy logika, že nižší odměny automaticky znamenají nižší počet nově zahájených exekucí, neplatí.

Ještě si počkejme

S jednoznačnou interpretací, že za současným meziročním poklesem jsou nižší odměny za vymáhání, nesouhlasí Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni. "Tak jako již mnohokrát v minulých letech považuji jednoznačné interpretace aktuálních počtů exekucí za poněkud úsměvné. Jediné, co lze s určitostí o statistikách exekucí říct, je to, že takzvané nápady značně oscilují, a to nejen mezi jednotlivými lety, ale i měsíci," říká Hůle.

Pochybuje, že by se do statistik exekucí mohla tak výrazně promítnout loňská změna advokátního tarifu. "Z komunikace s věřiteli, kterých se typicky týká kategorie takzvaných formulářových žalob, vím, že pohledávky se nepřestaly vymáhat, dokonce ani pohledávky v řádu několika málo tisíc korun," dodává Hůle. Zmíněné formulářové žaloby tvoří většinu takzvaných bagatelních pohledávek, u nichž vyhláška loni snížila odměny.

"S těmi, kdo dříve soudní cestou vymáhali korunové pohledávky, se nebavím a tiše doufám, že ti to skutečně vzdali. Také předpokládám, že například dopravní podniky častěji slučují více pokut za jedním černým pasažérem, což je racionální a může to mít dopad na počet exekucí," nachází Hůle i další důvody možného poklesu.

 

zdroj: byznys.ihned.cz/c1-64396870-zahajenych-exekuci-v-cesku-vyrazne-ubylo-loni-jich-bylo-o-desetinu-vice